ONLINE BAŞVURU

Yunanistan Öğrenci Vize Başvurusu İçin Gereken Belgeler

· Yunanistan’a eğitim amaçlı vize başvurusu yaparken pasaportunuzun, önceden alınmış pasaportlarınızın ve bütün vizelerinizin fotokopilerini dosyanızda bulundurmalısınız.

· Yunanistan vize ücreti 180 TL ve vize başvurusu yaptığınız merkeze hizmet ücreti olarak ödediğiniz 60 TL’dir.

· 18 yaş altındaysanız, anne ve babanızın noterden ortak çıkaracakları bir muvafakat nameye ihtiyacınız vardır. Velayetinizin sadece bir ebeveyninizdeyse bunu belgelerle kanıtlamanız gerekmektedir.

· Öğrenciyseniz, öğrenci belgeniz, mezun olmuşsanız diplomanız, bunun yanında katılmış olduğunuz başka okullardan verilmiş sertifikalarınız var ise onlar da vize başvurusu için hazırlayacağınız dosyanızda olmalıdır.

İş ve çalışma belgeleri

»Ücretli çalışan veya ayrılmışsanız, son 3 aya ait maaş bordrosu ve kurum kimliğinin fotokopisi vize dosyasına eklenmelidir.

»Ücretli çalışıyorsanız SGK işe giriş belgeniz ve SGK hizmet dökümünüz, çalıştığınız iş yerine ait son 3 aylık vergi levhası, ticari sicil gazetesi kopyası ve imza sirküleri de Yunanistan vize başvurusunda gereklidir.

»Emekli iseniz, emekli olduğunuz kurumdan alacağınız maaş yazısı ve kurum kimliğinin fotokopisi ile emekli aylığınızın yattığı bankadan alınacak hesap özeti. Son üç aylık emekli maaşınızın banka hesap dökümleri.

»Serbest meslek sahibi iseniz, Ticaret sicil gazeteniz, imza sirküleri, vergi levhanız, ticaret odası ya da esnaf sicil kayıt belgelerinizin fotokopileri vize dosyanızda bulunmalıdır.

»Çiftçiyseniz, ziraat odasından onaylı çiftçilik belgeniz olması gerekmektedir.

»Memur iseniz, Yunanistan’a vize alabilmek için talep ettiğiniz vize süresi boyunca izinli olduğunuzu belirten resmi izin yazısına ihtiyacınız var.

»Firmanın antetli kağıdına yazılmış işveren yazısı da vize dosyanızda olmalıdır. (Örnek işveren yazısı için ICEP WORLD vize danışmanlıkla iletişime geçin.)

»Yabancı uyrukluysanız, Türkiye’deki oturma ve var ise çalışma izniniz dönüş tarihinizden itibaren 3 ay geçerli olmalıdır.

»Size ve ailenize sponsor olacak kişiye ait tapu ve araç ruhsat belgelerinin fotokopileri vize dosyanızda olmalıdır.

»Eğer sponsorunuzun tapular üzerinden kira geliri var ise, bu mülklerle ilgili kira kontratları fotokopileri ve kiraların yatmış olduğu banka hesap ekstresi alınıp vize başvuru dosyanıza eklenmelidir.

Finansal durumunuzu gösteren banka ve hesap destekleyici belgeler

»En az 3 aylık hesap hareketlerinizi gösteren banka hesap ekstresi

»Bankadan alacağınız, son hesap bakiyenizi gösteren yazı da mutlaka vize dosyanızda yer almalıdır.

(Örnek banka mektubu ve yazı formatı için ICEP WORLD vize danışmanlıktan bilgi alınız.)

· 2 adet biyometrik vize fotoğrafı,

· Vize başvurusunda kullanılabilmesi için fotoğrafınız son 6 ay içinde çekilmiş olmalı,

· 4 cm X 5 cm ölçülerinde çekilip, kesilmiş ya da yapıştırılmış olmamalı,

· Baş ölçüsü yaklaşık olarak 30mm olmalıdır. (Alnın bitiş noktasından çenenizin en alt noktasına kadar.)

· Net ve kaliteli bir çekim olmalı, (şipşak tarzı çekimler Schengen vize başvurusunda kabul edilmez.)

· Baş fotoğrafın ortasında olmalı,

· Fotoğraf cepheden çekilmiş olmalı,

· Her iki kulak görünmeli; ancak dişler görünmemelidir.

· Alın açık olmalı,

· Güneş gözlüğü, şapka ya da diğer aksesuarlar kullanılmamalı,

· Fotoğrafta kesinlikle, fotoğrafın çekildiği stüdyonun adı OLMAMALIDIR.

· Yunanistan’da eğitim göreceğiniz okuldan gönderilen kabul mektubu ve faturanız da vize başvurusu için hazırladığınız dosyanızda olmalıdır.

· Uçuş bilgileriniz ve oradaki konaklamanız ile ilgili tüm belgeler vize dosyanızda belirtilmelidir.

· Sağlık sigortanız 30000 Euro teminatlı olup bütün Schengen ülkelerinde geçerli olmalı, gideceğiniz günden bir gün önce başlayıp seyahat tarihlerinizi kapsamalıdır. Ayrıca sigortanızın firmanın antetli kağıdına basılmış, imzalı ve kaşeli olduğunu kontrol ediniz. Aksi takdirde vize başvuru merkezi tarafından kabul edilmeyecektir.

· Herhangi bir nüfus müdürlüğünden kolayca çıkarabileceğiniz vukuatlı nüfus kayıt örneği de gereklidir.

· Nüfus Cüzdan fotokopiniz

· Belirli bir geliriniz yok ise, sizi destekleyen birinci dereceden yakınızın gelirlerine bakılacaktır. Ayrıca sizi destekleyecek olan birinci dereceden yakınınızın bunu temin eden ıslak imzalı dilekçesi de Yunanistan vize başvurusu için gereklidir. (Vize dilekçe örneği için gerekli bilgiyi ICEP WORLD vize danışmanlıktan alabilirsiniz.)

· Evliyseniz, evlilik cüzdanınızın fotokopisi

· Vize başvurusu için doldurmanız gereken form ICEP WORLD vize danışmanlık tarafından size teslim edilecektir. Müracaatçı tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.

Vize danışmanlık ve vize başvurusu ile ilgili merak ettiğiniz her şey için ICEP WORLD vize danışmanınızla iletişime geçiniz.