ONLINE BAŞVURU

Fransa Öğrenci Vize Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Not: Yeşil pasaport sahipleri için Almanya vize istemeyen ülkeler kategorisindedir. Schengen vize başvurusu yapmalarına gerek yoktur!

Not: Yeşil ve gri pasaport sahipleri için Fransa vize istemeyen ülkeler kategorisindedir. 12 haftaya kadar kısa süreli öğrenci vizesi için Schengen vize başvurusu yapmalarına gerek yoktur!

· Fransa’ya eğitim amaçlı vize başvurusu yaparken pasaportunuzun, önceden alınmış pasaportlarınızın ve bütün vizelerinizin fotokopilerini dosyanızda bulundurmalısınız. Pasaportunuz Fransa’ya varış tarihinizden sonra en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. (Uzun dönem kalacak öğrenciler için bu süre 18 aydır.)

Vize Ücretleri 

· Kısa süreli 12 haftaya kadar öğrenci vize ücreti 60 ve vize başvurusu yaptığınız merkeze hizmet ücreti olarak ödediğiniz 25 Euro’dur. (Uzun dönem kalacak öğrenciler için bu ücret 50 Euro  + 25 Euro’dur.)

· 18 yaş altındaysanız, anne ve babanızın noterden ortak çıkaracakları bir muvafakat nameye ihtiyacınız vardır. Velayetinizin sadece bir ebeveyninizdeyse bunu belgelerle kanıtlamanız gerekmektedir.

· Öğrenciyseniz, öğrenci belgeniz, mezun olmuşsanız diplomanız, bunun yanında katılmış olduğunuz başka okullardan verilmiş sertifikalarınız var ise onlar da vize başvurusu için hazırlayacağınız dosyanızda olmalıdır.

· Ailenizin geçim kaynağına ilişkin,

· SGK işe giriş belgesi, son 3 aylık maaş bordroları;

· kendi iş yeri ise, ticari sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküsü ve ticaret odası kaydı gibi belgelerin fotokopileri mutlaka vize başvurusu için hazırlayacağınız dosyanızda bulunmalıdır.

· Ayrıca ailenizin banka hesap dökümleri, son 6 aylık banka hesap hareketleri ve bankadaki mevduatınızı belgeler banka yazısı (banka tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış orijinal evrak belgelenmelidir.)

· 2 adet biyometrik vize fotoğrafı, (Uzun dönem kalacaklar 3 fotoğraf vermelidir.)

· Fransa vize başvurusunda kullanılabilmesi için fotoğrafınız son 3 ay içinde çekilmiş olup kesilmiş ya da yapıştırılmış olmamalı.

· 4cm X 5cm ölçülerinde olmalı

· Baş ölçüsü yaklaşık 30 mm olmalı ve fotoğrafta başınızın bitiş noktasından çenenizin en alt noktasına kadar görünmelidir.

· Fotoğrafınız net ve kaliteli çekilmiş olmalıdır. (Fransa konsolosluğu vize başvurusunda şipşak tarzı çekilmiş fotoğrafları kabul etmemektedir.

· Arka fonu beyaz olmalı

· Baş fotoğrafın ortasında olmalı

· Cepheden çekilmiş olmalı

· Güneş gözlüğü, şapka ya da diğer aksesuarlar kullanılmamalıdır.

· Fotoğrafta kesinlikle, fotoğrafın çekildiği stüdyonun reklamı OLMAMALIDIR.

Fransa’da eğitim göreceğiniz okuldan gönderilen kabul mektubu ve faturanız da vize başvurusu için hazırladığınız dosyanızda olmalıdır.

Uzun süreli öğrenci vize başvurularında egitim göreceginiz kurumdan önkayıt veya kabul belgesi (Campuse France tarafından verilmis olan önkayıt belgesi OFII müracat formu ve OFII visite medicale formu ( bilgi için ICEP WORLD vize danışmanınızla iletişime geçiniz. )

· Uçuş bilgileriniz ve oradaki konaklamanız ile ilgili tüm belgeler vize dosyanızda belirtilmelidir.

· Sağlık sigortanız 30000 Euro teminatlı olup bütün Schengen ülkelerinde geçerli olmalı, gideceğiniz günden bir gün önce başlayıp seyahat tarihlerinizi kapsamalıdır. Ayrıca sigortanızın firmanın antetli kağıdına basılmış, imzalı ve kaşeli olduğunu kontrol ediniz. Aksi takdirde vize başvuru merkezi tarafından kabul edilmeyecektir.

· Herhangi bir nüfus müdürlüğünden kolayca çıkarabileceğiniz vukuatlı nüfus kayıt örneği de gereklidir.

· Belirli bir geliriniz yok ise, sizi destekleyen birinci dereceden yakınızın gelirlerine bakılacaktır. Ayrıca sizi destekleyecek olan birinci dereceden yakınınızın bunu temin eden ıslak imzalı dilekçesi de Fransa vize başvurusu için gereklidir. (Vize dilekçe örneği için gerekli bilgiyi ICEP WORLD vize danışmanlıktan alabilirsiniz.)

· Evliyseniz, evlilik cüzdanınızın fotokopisi

· Vize başvurusu için doldurmanız gereken form ICEP WORLD vize danışmanlık tarafından size teslim edilecektir. Müraacatçı tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.

Vize danışmanlık ve vize başvurusu ile ilgili merak ettiğiniz her şey için ICEP WORLD vize danışmanınızla iletişime geçiniz.