ONLINE BAŞVURU

Bulgaristan Ticari Amaçlı Ziyaret Vizesi

Not: Yeşil ve gri pasaport sahipleri için Bulgaristan vize istemeyen ülkeler kategorisindedir. Schengen vize başvurusu yapmalarına gerek yoktur!

» Pasaport ve eğer var ise eski pasaportlarınız

Önceden alınmış tüm vizelerinizin fotokopilerini Bulgaristan vize başvurusu formunuzda bulundurmanız gerekmektedir. Yeşil ya da gri pasaport sahibiyseniz, Bulgaristan sizden vize istemeyen ülkeler kategorisine girmektedir. Schengen vize başvurusu yapmanıza gerek yoktur.

2) Bulgaristan vize ücretleri

Bulgaristan vize ücretleri 60 euro + vize başvuru merkezine servis ücreti olarak verilen 25 eurodur. Vize başvurusu için belirlenmiş olan miktarı ELDEN ödemeniz gerekmektedir.

3) Size, ailenize, çalıştığınız işyerine ve/veya size sponsor olacak kişiye/kuruma ait, iş ve çalışma belgeleri

» Ücretli çalışan veya ayrılmışsanız, son 3 aya ait maaş bordrosu ve kurum kimliğinin fotokopisi vize dosyasına eklenmelidir.

» Ücretli çalışıyorsanız SGK işe giriş belgeniz ve SGK hizmet dökümünüz, çalıştığınız iş yerine ait son 3 aylık vergi levhası, ticari sicil gazetesi kopyası ve imza sirküleri de Bulgaristan vize başvurusunda gereklidir.

» Emekli iseniz, emekli olduğunuz kurumdan alacağınız maaş yazısı ve kurum kimliğinin fotokopisi ile emekli aylığınızın yattığı bankadan alınacak hesap özeti. Son üç aylık emekli maaşınızın banka hesap dökümleri.

» Serbest meslek sahibi iseniz, Ticaret sicil gazeteniz, imza sirküleri, vergi levhanız, ticaret odası ya da esnaf sicil kayıt belgelerinizin fotokopileri vize dosyanızda bulunmalıdır.

» Çiftçiyseniz, ziraat odasından onaylı çiftçilik belgeniz olması gerekmektedir.

» Memur iseniz, Bulgaristan’a vize alabilmek için talep ettiğiniz süre boyunca izinli olduğunuzu belirten resmi izin yazısına ihtiyacınız var.

» Firmanın antetli kağıdına yazılmış işveren yazısı da vize dosyanızda olmalıdır. (Örnek işveren yazısı için ICEP WORLD vize danışmanlıkla iletişime geçin.)

» Öğrenciyseniz, öğrenci işlerinden onaylı güncel öğrenci belgesi gerekmektedir.

» Yabancı uyrukluysanız, Türkiye’deki oturma ve var ise çalışma izniniz dönüş tarihinizden itibaren 3 ay geçerli olmalıdır.

» Size ve ailenize sponsor olacak kişiye ait tapu ve araç ruhsat belgelerinin fotokopileri vize dosyanızda olmalıdır.

» Eğer sponsorunuzun tapular üzerinden kira geliri var ise, bu mülklerle ilgili kira kontratları fotokopileri ve kiraların yatmış olduğu banka hesap ekstresi alınıp vize başvurusu dosyanıza eklenmelidir.

4) Maddi durumunuzu gösterir banka hesap detayları

» En az 3 aylık hesap hareketlerinizi gösteren banka hesap ekstresi

» Bankadan alacağınız, son hesap bakiyenizi gösteren yazı da mutlaka vize dosyanızda yer almalıdır.

(Örnek banka mektubu ve yazı formatı için ICEP WORLD vize danışmanlıktan bilgi alınız.)

5) 2 adet Bulgaristan vize fotoğrafı

Vize fotoğrafı çektirebileceğiniz fotoğrafçı için ICEP WORLD vize danışmanlık ile iletişime geçiniz.

» Bulgaristan vize başvurusunda kullanılabilmesi için fotoğrafınız son 6 ay içinde çekilmiş olup kesilmiş ya da yapıştırılmış olmamalı.

» 3.5cm X 4.5cm ölçülerinde olmalı

» Baş ölçüsü yaklaşık 30-35 mm olmalı ve fotoğrafta başınızın bitiş noktasından çenenizin en alt noktasına kadar görünmelidir.

» Fotoğrafınız net ve kaliteli çekilmiş olmalıdır. (Bulgaristan konsolosluğu vize başvurusunda şipşak tarzı çekilmiş fotoğrafları kabul etmemektedir.)

» Arka fonu beyaz olmalı

» Baş fotoğrafın ortasında olmalı

» Cepheden çekilmiş olmalı

» Güneş gözlüğü, şapka ya da diğer aksesuarlar kullanılmamalıdır.

» Fotoğrafta kesinlikle, fotoğrafın çekildiği stüdyonun reklamı OLMAMALIDIR.

6) Vukuatlı nüfus kayıt örneği

7)  Otel rezervasyon onayı ve uçak rezervasyonunuz vize dosyanızda bulunmalıdır.

8) Sağlık Sigortası

En az 30.000 eusro teminatlı tüm Schengen ülkelerinde geçerli seyahat gidiş ve dönüş tarihlerinizi kapsayan sağlık sigorta belgenizin imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Aksi halde vize başvuru merkezinden kabul edilmemektedir. (Seyahat sağlık sigortası ile ilgili ICEP WORLD vize danışmanlıktan bilgi alabilirsiniz.

9) Bulgaristan yabancılar şubeden onaylı ticari davetiye ve fotokopisi

10)  Gidiş amacınızı tarihleri ve görevini belirten referans mektubu ve Bulgaristan’daki iş ile ilgili evraklar. Fuar organizasyon davetiye giriş kartları, ticari anlaşmalar vb de vize dosyanızda bulunmalıdır.

11)  Evliyseniz, evlilik cüzdanınız.

12) Vize başvurusu

Vize başvuru formunuz ICEP WORLD vize danışmanlık merkezi tarafından hazırlanıp size iletilecektir. Müracaatçı tarafından imzalanmış olmalıdır. Vize danışmanlık ve vize ücretleri ile ilgili tüm bilgiler için ofislerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

BULGARİSTAN  VİZE BAŞVURUSU İLE İLGİLİ ÖNEMLİ HATIRLATMALAR ; 
 
BORDO ( Normal ) pasaport sahipleri vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar.

 • Bulgaristan Schengen vize başvuru formu Türkçe doldurulabilir.
 • Vize başvurusu yapacak olan pasaport sahibi tarafından formun imzalanması gerekmektedir.
 • Ebeveyn pasaportuna kayıtlı çocukları her birisi için ayrı vize başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Aileleri ile seyahat edecek olan çocuklar için masrafları karşılayacak olan ebeveynin dilekçe ile belirtmesi gerekmektedir.
 • 0-6 yaş arası vize başvuruları vize başvuru ücreti olan 60 EURO ve 25 EURO servis ücretlerinden muaftır.. 6-12 yaş arası sadece servis ücreti öder 25 EURO .
 • Diğer bütün schengen ülkeleri vize başvurularında olduğu gibi Bulgaristan Schengen vize başvuruları için alınış tarihi 10 seneden eski pasaportlar kabul edilmemektedir. Hasarlı ve yıpranmış pasaport ile vize başvurusu kabul edilmemektedir.
 • Var ise eski pasaportlarınızı ve daha önceki vizelerinizin fotokopilerini mutlaka ibraz ediniz
 • Uçuş rezervasyonlarınız detaylı bir şekilde tüm ara seferleri de göstermeli ve seyahat planlarınızı detaylı olarak göstermelidir.
 • 18 yaş altı vize başvurusu yapılacak çocuklar için mutlaka MUVAFFAKATNAME istenmektedir.
 • Daha önceden alınmış eski pasaportlarınızda süresi geçerli Schengen vizeniz var ise bu vizenizi yeni pasaportunuza aktarmanızda fayda varır. Aksi durumda girişte sıkıntı yaşayabilirsiniz!
 • Seyahat etmeyi planladığınız tarihten en azından 1-1.5 ay öncesinden vize işlemleriniz başlatmanızı önemle hatırlatırız!!
 • Seyahat sağlık sigortalarınızın seyahat edeceğiniz tarihleri kapsadığından emin olunuz. Seyahat sağlık sigortanızın sigorta firmanız tarafından  kaşeli imzalı olmasına ve antetli kağıdına basılmış olmasına dikkat ediniz !!
 • Belgeleyecek olduğunuz Banka hesaplarınızın güncel olması hususuna dikkat ediniz !!
 • Seyahat edecek olan vize başvuru sahibi geçerli vizesi olan bir arkadaşı veya aileden birisi ile seyahat ediyor ise o kişiye ait pasaport fotoğraflı sayfası ve vize fotokopisini dosyanıza ekleyiniz.
 • Çektirecek olduğunuz vize fotoğraflarının konsolosluğun istediği ölçü ve formatta olduğundan emin olunuz! vize fotoğrafı için  ICEP WORLD  vize danışmanınıza danışınız.
 • Vize başvurunuz için alınmış olan randevu tarih ve saatine mutlaka uyunuz! Vize randevu tarihiniz ile ilgili değişiklikler için en azından 2 gün öncesinden ICEP WORLD  vize danışmanınıza haber vermeyi unutmayınız.