ONLINE BAŞVURU

Vizede Sıkça Sorulan Sorular

 • Her ülke T.C. vatandaşları için vize sistemi uygulumuyor mu? Vize istemeyen ülkeler nelerdir?
  Hayır, bir çok ülkeye vize alma zorunluluğu olmadan seyahat edebilirsiniz. Aşağıda şu an için  vize uygulamayan ülkeleri bulabilirsiniz. Gideceğiniz ülke bu listede yok ise vize almanız gerekecektir.

  Son Duruma Göre Vize muafiyeti anlaşması imzalanan vize istemeyen ülkeler şunlardır:
  Antigua -Barbuda, Arjantin, Arnavutluk,
  Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Belarus (Beyaz Rusya)
  Ekvador, El Salvador,
  Fas, Fiji, Filipinler,
  Guatemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan,
  Haiti, Honduras, Hong Kong,
  İran,
  Jamaika, Japonya,
  Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika,Karayip
  Libya, Lübnan,
  Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritus, Moldova, Moğolistan
  Nikaragua,
  Pakistan, Palau Cumhuriyeti, Paraguay, Rusya, St. Vincent-Grenadines, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Svaziland,
  Şili,
  Tanzanya, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu,
  Uruguay,
  Ürdün,
  Venezuela, Vatikan,
  Katar,
  Kamerun,
  Yemen,
  Ukrayna.

 • Vize işlemleri için en öncelikli olarak ne yapmalıyım?
  Gideceğiniz ülke için vize işlemlerine başlayacaksanız en önce pasaport çıkartmanız gerekmektedir.
 • Pasaportumu ne kadar süreli olarak çıkartmalıyım ?
  Yurtdışına gitmeyi düşündüğünüz sürenin üzerine min. 3 ay daha süresi olacak şekilde pasaport çıkartmanız gerekmektedir.
 • Schengen ülkelerinden birinin vizesine sahip olursam tüm schengen ülkelerini ziyaret edebilir miyim ?
  Schengen vize başvurunuzu yaptığınız aşamada birden çok schengen ülkesini ziyaret edeceğinizi bildirdiniz ve gerekli belgeleri dosyanıza eklediyseniz vizeniz bir çok schengen ülkesine giriş için uygun şekilde basılacaktır. Ancak başvuru esnasında sadece bir ülkeye gidip geleceğinizi belirtmisseniz başka bir schengen ülkesini ziyaret edemezsiniz.
 • Elimde sadece bir davet mektubu var. Bu belge ile başvursam vize alabilir miyim ?
  Özellikle turistik vize başvurularında sadece davet mektubu yeterli görülmemektedir. Her ülke için farklılık göstermekle birlikte Türkiye’ deki mal varlığınız ya da gelirlerinizi de görmek isteyeceklerdir.
 • Gideceğim ülkeye daha öncesinde vize alıp gitmiştim ve vizemin hala süresi var. Bu vize ile gideceğim ülkeye tekrar giriş yapabilir miyim ?
  Gideceğiniz ülkenin vizesine halihazırda sahipseniz yapmanız gereken tek şey vize pulunuz üzerinde “Entry” kısmında M harfi yani “Multiple” özelliğinin olup olduğunu kontrol etmektir. Multiple vize türü ile vize almış olduğunuz ülke için bir çok defa giriş hakkınız bulunmaktadır.
 • Vizemi aldım ancak vize süresi içerisinde ziyarette bulunacağım ülkeye gidemedim. Bir sonraki başvurularımda bu bir sorun teşkil eder mi ?
  Hayır. Sahip olduğunuz vizeyi kullanmamanız bir sonraki vizelerinizde sorun teşkil etmeyecektir.
 • Vize başvurusu yaptığım ülkeden vize reddi aldım. Tekrar başvurabiliyor muyum ?
  Evet. Vize almak istediğiniz ülke için tekrar başvuru ücreti yatırmak ve randevu ayarlamak ( gerekiyorsa ) suretiyle yeni dosyanızla tekrar birvize başvurusu yapabilirsiniz.
 • Türk Vatandaşlarına Vize İstemeyen Ülkeler Hangileridir ?
  Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vize istemeyen ülkeler aşağıda sıralanmıştır.Bu bilgiler turistik amaçlı tek giriş vizeleri için geçerlidir.Öğrenim ,çalışma,çok girişli vize vb nedenlerle yapılacak seyahatlerle ilgili bilgiler,ilgili ülkenin konsolosluğuna sorulmalıdır.

  Andorra, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek (60gün), Botsvana, Brezilya, Dominika (21gün), Ekvator, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler (30 gün), Filistin, Guatamela, Gürcistan, Haiti, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan (30 Gün), Kırgızistan, KKTC, Kolombiya, Güney Kore, Kosova, Kosta Rika, Libya, Lübnan, Makau Özel İdare Bölgesi (30 gün), Makedonya, Maldivler (30 gün), Malezya, Nikaragua, Palau Cumhuriyeti, Panama, Paraguay, Peru, Rusya Federasyonu, St. Christopher (St. Kitts) ve Nevis,St.Lucia, St. Vincent-Grenadines, Seyşeller, Sırbistan, Singapur, Suriye, Svaziland, Şili, Tayland (30 gün), Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Ukrayna, Uruguay, Ürdün, Vanuatu, Venezuella.
 • Schengen Vizesi nedir ve Schengen Ülkeleri hangileridir?
  Schengen Sözleşmesine imza atmış ülkelerin topraklarına giriş hakkı veren bir vizedir. Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta Schengen vizesi hangi ülke için alındıysa ilk seyahat o ülkeye yapılmalıdır.

  Schengen Ülkeleri; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan,İsviçre, İzlanda ve Norveç dir.
 • Konsolosluğa yapılan vize başvurumun sonucu ne kadar süre içinde belli olur?

  Sonuçlar her ülke için değişmekte olup, konsoloslukların başvurulan tarihlerdeki yoğunluklarına göre neticelenir, bu süreler de yaklaşık olarak;
  Schengen vize başvurusu için ortalama 7-10 gün içerisinde,
  Ingiltere vize başvurusu için ortalama 3 hafta (15 iş günü) içerisinde,
  Amerika vize başvurusu sonucu ise aynı gün belli olur ve pasaportunuz yaklaşık 1 hafta içerisinde size ulaşır.

 • Vize randevusunu istediğimiz tarih için alabilir miyiz?

  Randevu tarihleri konsolosluklar tarafından belirlenir ve bu tarihler konsoloslukların yoğunluklarına göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama;
  • İngiltere vize ve Amerika vize için 1-20 Gün
  • Malta vize için 1-15 gün
  • Avustralya Yeni Zelanda ve Kanada için 2-4 hafta
  • Schengen vize için 1-30 gündür.

 • Yüz yüze vize başvurusu yapılması gereken ülkeler hangileridir?
  Amerika vize görüşmeleri hariç, diğer ülkeler için vize toplama merkezlerine dosya bırakırsınız.
 • Vize başvurumdan ret almam durumunda yeniden başvurma şansım olur mu?
  Evet tekrar başvurabilirsiniz. ICEP WORLD danışmanlarımız dosyanızın yeniden hazırlanması konusunda size yardımcı olacaklardır.
 • Hususi ya da Hizmet Pasaportu için ilçelerden başvuru yapılabilir mi?
  Bu pasaportlar için başvurularınızı sadece İl Emniyet Müdürlüklerinden yapabilirsiniz.
 • Vize ihlali nedir?
  Verilen vize süresinden daha uzun bir süre ülkede kaldığınızda ya da aldığınız vizeyi verilen amaç dışında kullanma durumunda vize ihlali yapmış olursunuz.
 • Vize ihlali yapmam durumunda, sonuçları ne olur?
  Vize ihlali durumunda bulunduğunuz ülkeden sınır dışı edilirsiniz. Ayrıca bu ülkeye geçici ya da sürekli olarak giriş yasağı konulabilir ve/ve ya para cezası ödemeniz gerekebilir.